
Klimato įtaka plautinei hipertenzijai
- On 19 rugpjūčio, 2018
- 0 Comments
Originalus straipsnis: Becca Handley 2017 m. liepos 25 d. https://pulmonaryhypertensionnews.com/2017/07/25/influence-climate-pulmonary-hypertension/
Plautinė hipertenzija (PH) yra liga, kurią gali lengvai paveikti tam tikri klimato veiksniai. Svarbu, kad pacientai apie tai žinotų ir galėtų valdyti ligą įvairiose aplinkose. Plautinės hipertenzijos asociacija turi naudingos informacijos apie tai, kaip klimatas gali paveikti pacientus, sergančius plaučių hipertenzija.
Didelis aukštis
Didelis aukštis dažniausiai turi didelę įtaką PH pacientams. Žemas atmosferos slėgis sukelia mažesnį deguonies kiekį kraujyje (hipoksija), o kraujagyslės plaučiuose susitraukia, todėl padidėja plaučių spaudimas tiek PH sergantiems pacientams, tiek sveikiems žmonėms. Tai gali sukelti simptomų paaštrėjimą ir didesnio fizinio krūvio netoleravimą.
Maža drėgmė atmosferoje taip pat gali pabloginti plaučių drėkinimą ir bloginti simptomus dėl sauso oro.
Šiltas oras
PH sergantiems pacientams kyla didesnė išsekimo nuo karščio, dehidratacijos ir šilumos smūgio rizika labai karštu oru. Tuomet svarbu gerti daugiau vandens bei vengti kofeino ir alkoholio. Dėvėkite šviesius, laisvus drabužius ir naudokite plačiabrylę skrybėlę nuo saulės. Stenkitės dažniau būti aplinkoje, kur veikia oro kondicionavimo sistemos ir vengti tiesioginių saulės spindulių, ypač karščiausią dienos dalį vidurdienio metu.
Šaltas oras
Kadangi peršalimas ir gripas dažniau užpuola esant šaltiems orams, dar svarbiau šaltuoju metų laiku saugoti sveikatą. Nors geriausiai apsisaugoti nuo šalčio galima patalpoje, nepamirškite, kad pastovus kvėpavimas sausu, karštu oru gali dirginti plaučius. Stenkitės būti lauke, kiek įmanoma dažniau, bet trumpais intervalais, nes šaltas, ilgai veikiantis oras gali ,,užspausti“ kvėpavimą. Visada dėvėkite skarą ar panašų uždangalą, kad apsaugotumėte veidą. Geriau dėvėkite daugiau plonesnių drabužių sluoksniais ir būtinai – kepurę, kad išvengtumėte hipotermijos pavojaus ir šildomas pirštines, kad rankos būtų visuomet šiltos. Laikykite savo namus visuomet prišildytus, kai grįšite vidun – šiltus drabužius, šlepetes ir paruoštą karštą gėrimą termose. Visuomet turėkite papildomus šiltus drabužius, antklodę ir maistą savo automobilyje, jei važiuojate kur nors toliau šaltuoju metų laiku. Informuokite ką nors iš šeimos, draugų apie tai, kur keliaujate, jei netikėtai kelyje kas nors atsitiktų, pvz. sugestų automobilis. Taipogi ligoniams reikėtų vengti greitų didelių temperatūros svyravimų. Nors lengvas kontrastinis dušas grūdinimuisi tikrai būtų ne pro šalį, tik pabaigoje apsiprausti reikėtų šaltu vandeniu.
0 Komentarai