PH asociacijos informacija: +370 647 23450

7 ligos, dėl kurių gali atsirasti plaučių hipertenzija

  • On 21 liepos, 2018
  • 0 Comments

Originalus straipsnis: Wendy Henderson, 2017 m. spalio 30 d. https://pulmonaryhypertensionnews.com/2017/11/30/7-diseases-may-cause-pulmonary-hypertension/


 

Plaučių hipertenzija (PH) yra lėtinė plaučių liga, kuomet pavojingai padidėja kraujospūdis plaučiuose. Tai verčia dešinę širdies pusę daug sunkiau dirbti, kad aprūpintų plaučius deguonimi prisotintu krauju ir tai gali sukelti širdies nepakankamumą. Daugeliu atvejų plaučių hipertenzija atsiranda dėl įgimtos ar įgytos širdies ydos arba neaiškių, galbūt genetiškai paveldimų priežasčių (idiopatinė plaučių arterinė hipertenzija).

Dabar gydytojai mano, kad PH taipogi gali sukelti šios ligos:

Vilkligė yra autoimuninė liga, kuri gali atakuoti bet kurią kūno dalį, sukeldama uždegimą, įskaitant plaučius. Nors dar nėra nustatyta, kad vilkligė yra plaučių hipertenzijos priežastis, abi ligos gali egzistuoti kartu. Įdomu tai, kad nors vilklige dažniausiai serga juodaodės moterys, bet baltaodės, susirgusios vilklige dažniau serga plaučių hipertenzija.

Sarkoidozė gali paveikti bet kokį organą, bet dažniausiai paveikia plaučius ir limfmazgius krūtinėje. Liga ne atakuoja patį uždegimo šaltinį, bet paveikia imuninės sistemos gebėjimą susidoroti su uždegimu. Kai kurios sergančiųjų sarkoidoze imuninės sistemos ląstelės formuoja gleives, organuose vadinamas granuliomomis, kurios neigiamai veikia organą. Jeigu granuliomos atsiranda plaučiuose, tai gali sukelti plaučių hipertenziją. (Šaltinis: Nacionalinis sveikatos institutas).

Hipoksija yra būklė, kai organizmas gauna nepakankamą kiekį deguonies. Žmogaus organai negali tinkamai funkcionuoti, jei jie negauna pakankamai deguonies, o plaučiuose bėgant laikui didėja kraujospūdis. Hipoksiją gali sukelti įvairios staigios ligos, pavyzdžiui, širdies priepuolis, aukščio ligos, arba lėtinės ligos tokios kaip anemija ar kitos plaučių ligos. (Šaltinis: news-medical.net).

Miego apnėja yra viena dažniausių plaučių hipertenzijos priežasčių. Tai būklė, kai žmogus miegodamas periodiškai nustoja kvėpuoti, nes kvėpavimo takai užsiblokuoja dėl liežuvėlio ataugos gerklėje. Tai, žinoma, prisideda prie širdies ir kraujagyslių sistemos bei padidėjusio kraujospūdžio problemų. Žmonės patys dažnai nežino, kad jie turi miego apnėją, ir tik partneriai ar šeimos nariai gali pastebėti, kad jie turi šią problemą. Miego apnėja dažniau pasitaiko žmonėms, turintiems viršsvorį. (Šaltinis: Nacionalinis sveikatos institutas).

Lėtinė obstrukcinė plaučių liga (LOPL) – tai plaučių liga, kurios metu pažeidžiami oro maišeliai alveolių galuose (plaučių šakose). Tuomet į kraują tiekiamas mažesnis deguonies kiekis ir blogiau iš kraujo pašalinamas anglies dioksidas. Dažniausiai su LOPL susijusi plaučių hipertenzija yra lengva ar vidutinio sunkumo, tačiau tiek LOPL, tiek plaučių hipertenzija gali pabloginti paciento būklę.

Skleroderma yra dar viena autoimuninė liga, galinti paveikti bet kurią kūno dalį. Skleroderma yra liga, kai žmogaus organizmas gamina per daug kolageno, kuris sukelia sustorėjimą, kuris vėliau surandėja. Jei  tai įvyksta plaučiuose, gali padidėti kraujospūdis. Nors sklerodermija yra reta liga, maždaug 10 proc. pacientų paprastai po penkerių ar dešimties metų toliau vystosi plaučių hipertenzija, nes liga progresuoja.

Pacientams, kurie laukia arba kuriems jau atlikta kepenų transplantacija, taip pat yra didesnė plaučių hipertenzijos rizika. Išplėstinė kepenų liga gali sukelti aukštą kraujospūdį venose dėl nesveikų kepenų, o tai skatina plaučių hipertenzijos vystymąsi. Aukštas kraujospūdis kepenų venose nėra grįžtamas procesas  net po to, kuomet pacientui atliekama kepenų transplantacija.

 

0 Komentarai

Leave Reply

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *